IX ŁÓDZKIE WARSZTATY FILOZOFICZNE. HUMANIZM-POSTHUMANIZM
O konferencji
Łódzkie Warsztaty Filozoficzne to cykl konferencji naukowych organizowanych przez Koło Naukowe Filozofów Uniwersytetu Łódzkiego oraz łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Najbliższa edycja Warsztatów organizowana jest przez Koło Naukowe Filozofów i Okcydentalistów IDEA (powstałe z połączenia dwóch kół: Koła Naukowego Filozofów oraz Koła Naukowego Okcydentalistów), którego celem jest popularyzacja zagadnień związanych z szeroko pojmowaną humanistyką. Podobny cel przyświecał organizatorom poprzednich Warsztatów. Ich piąta edycja dotyczyła współczesnych problemów estetyki, rzeczywistości wirtualnej i zagadnień gender studies. Szóstą edycję warsztatów poświęcono rozważaniom na temat etyki praktycznej, siódmą – problematyczności myślenia. Ostatnia edycja, która odbyła się w grudniu 2017 r. nosiła tytuł „Wschód-Zachód. Pytanie o filozofię i jej korzenie”.
Widać zatem, że całe przedsięwzięcie oscyluje wokół bieżących i ważkich zagadnień społecznych i naukowych. Chcielibyśmy kontynuować tę tradycję i w nawiązaniu do aktualnego problemu statusu filozofii, humanistyki i myślenia w ogóle nawiązać dialog nie tylko z filozofami, ale także przedstawicielami nauk szczegółowych i artystami.
IX ŁÓDZKIE WARSZTATY FILOZOFICZNE. HUMANIZM-POSTHUMANIZM
Tegoroczna edycja Łódzkich Warsztatów Filozoficznych dotyczy posthumanizmu – tematu rozbudzającego wyobraźnię i zachęcającego rozmaitych badaczy do rozważań. Niewątpliwie słowo to, wraz z różnymi swoimi wariantami, zagościło na dobre w słowniku nowoczesnego humanisty. Jak zwykle w takich sytuacjach bywa, spór odbywa się na poziomie definicji, rodzi mnóstwo kontrowersji i skłania do zadawania pytań.
Jednym z nich jest: co znaczy posthumanizm? Mamy do czynienia z czymś post-, czyli czymś, co następuje po czymś innym. Ale po czym? Po humanizmie? Czy w takim razie ten się już skończył? Czy chodzi tu tylko o następstwo czasowe czy może o jakąś zasadniczą zmianę? W jakim znaczeniu rozumiany jest tu termin humanizm?
Zapraszamy do zastanawiania się z nami nad znaczeniem słów, ich metodycznym stosowaniem czy wreszcie zastosowaniem ich sensu do odkrywania tego, co przed nami zakryte. Ci, którzy już poznali sens, niech się nim z nami podzielą!
Nie chcemy nadmiernie zawężać tematyki wystąpień. Ujęcia posthumanistyczne (transhumanistyczne, neohumanistyczne, nowo-realistyczne, postkrytyczne itd.) są zaskakujące i takie powinny pozostać. Na konferencji dokonamy krytycznego namysłu nad nimi.
Zachęcamy gorąco do uczestnictwa wszystkich zajmujących się filozofią, antropologią, etnologią, socjologią, psychologią, prawem, historią…. i (być może przede wszystkim) tych, którzy nie odnajdują się w żadnej z wymienionych dyscyplin. Liczymy również na obecność osób, które zajmują się badaniami w ramach cybernetyki, robotyki, sztucznej inteligencji, data-miningu czy szeroko rozumianej kognitywistyki.
Program konferencji – tutaj program-konferencji3