Konferencja „Celebrating the philosophical and intellectual achievements of Jürgen Habermas” 13-14.06.2019
„Celebrating the philosophical and intellectual achievements of Jürgen Habermas“/”Philosoph und Intellektueller in Zeiten des Umbruchs. Zur Würdigung des Werks von Jürgen Habermas aus Anlass seines 90. Geburtstages”/„Filozoficzne i intelektualne dokonania Jürgena Habermasa“
Łódź, 13.–14.06.2019
W czerwcu bieżącego roku Jürgen Habermas kończy 90 lat. Z tej okazji w Uniwersytecie Łódzkim odbędzie się konferencja poświęcona jednemu z najważniejszych filozofów i intelektualistów naszych czasów.
Uniwersytet Łódzki, a zwłaszcza Katedra Etyki, od kilkudziesięciu lat utrzymywały więź z myślą i dokonaniami Jürgena Habermasa. W 2005 r. odbyło się zorganizowane przez Katedrę Etyki sympozjum, w którym uczestniczył Profesor Habermas („Filozofia Jürgena Habermasa: Filozofia – religia – społeczeństwo”, Łódź 18-19.04.2005); książka Habermasa Rzecz o kondycji i ustroju Europy (The Crisis of the European Union: A Response / Zur Verfassung Europas, Ein Essay) wydana została w Wydawnictwie Uniwersytetu Łódzkiego.
Najlepszym sposobem na docenienie tak ważnego myśliciela jest zastanowienie się nad jego diagnozami, nad wypracowanymi przezeń metodami oraz aparaturą pojęciową, jak też ich zastosowanie do naszej dzisiejszej rzeczywistości. Praca i myśl Habermasa dostarczają intelektualnych narzędzi pozwalających zrozumieć patologie, deformacje i przemiany, które zagrażają życiu politycznemu i społecznemu na Zachodzie – w szczególności zaś zagrażają osiągniętemu niegdyś szerokiemu konsensowi społecznemu i aksjologicznemu; z pomocą wypracowanych przez Habermasa narzędzi należałoby spróbować zastanowić się nad sposobami radzenia sobie z tymi zagrożeniami.
Wśród głównych tematów, które podjęte zostaną podczas konferencji, znajdują się następujące zagadnienia i koncepcje:
- wkład Jürgena Habermasa w rozwój i transformację krytycznej teorii społeczeństwa
- racjonalność komunikacyjna i działanie komunikacyjne
- etyka dyskursu i dyskursowa teoria prawa
- demokracja deliberatywna – tradycje liberalne i republikańskie
- konstytucjonalizacja prawa międzynarodowego
- społeczeństwo sieciowe i przyszłość sfery publicznej
- przyszłość Unii Europejskiej
- liberalna eugenika i „etyka gatunku”
- przyszłość Unii Europejskiej
- miejsce i przyszłość religii we współczesnych społeczeństwach
Konferencja organizowana jest przez katedrę Etyki Uniwersytetu Łódzkiego, wspólnie z Wydziałem Filologicznym oraz przy wsparciu ze strony Władz Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydziału Filozoficzno-Historycznego, Komisji Etyki Polskiej Akademii Nauk (Oddział w Łodzi), a także Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki, Instytutu Goethego w Warszawie i Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.
Obrady prowadzone będą w języku angielskim i niemieckim (zapewnione będzie kabinowe tłumaczenie symultaniczne wykładów w języku niemieckim).
Aktualne informacje znajdują się na stronie konferencji.