Instytut Filozofii UŁ

Instytut Filozofii UŁ

ul. Lindleya 3/5, 90-131 Łódź, tel./fax: (48) (42) 635-61-35/(29)

Uniwersytet Łódzki
Przed rekrutacją na studia 2016/2017 PDF Drukuj Email

 

Filozofia jest dyscypliną, której tradycja nauczania liczy ponad 2 500 lat, zaś filozofowie stanowili zawsze elitę intelektualną społeczeństwa. Obecnie odnoszą również sukcesy w polityce, dyplomacji i biznesie.

Studia filozoficzne to nowoczesna odpowiedź na wyzwania kulturowe, polityczne i techniczne współczesności. Instytut Filozofii prowadzi studia trzystopniowe: licencjackie, magisterskie oraz doktoranckie. Dodatkowo oferowane również studia podyplomowe Etyka i Filozofia w Szkole i kursy przygotowujące do prowadzenia zajęć w szkoleWszystkie prowadzone studia spełniając wszelkie standardy polskie i europejskie. Studiując filozofię masz niepowtarzalną okazję do indywidualnego rozwoju w oparciu o nowoczesny program nauczania. Nasz system studiów sprzyja nabywaniu przez studentów szeregu dyspozycji. to tzw. dyspozycje „miękkie”, szczególnie pożądane w sytuacji zmieniającego się rynku pracy. Absolwentów filozofii charakteryzuje:

  • erudycja, umiejętność dyskutowania, polemizowania i argumentowania,
  • kreatywność, elastyczność i otwartość na nowe idee; jasność myślenia i formułowania swoich myśli,
  • komunikatywność wynikająca ze świadomości języka; pogłębione rozumienie ludzi, zdarzeń i  procesów zachodzących we współczesnym świecie,
  • dostrzeganie wartości i odpowiedzialność

Studenci filozofii maja możliwość samodzielnie decydować o ścieżce swego rozwoju o oparciu o unikalny i elastyczny system zajęć do wyboru. W zajęć tych nie brakuje propozycji zarówno dla osób o zainteresowaniach typowo filozoficznych, jak i dla zainteresowanych kulturą, a nawet wielbicieli matematyki i informatyki. Dzięki rozbudowanym kontaktom z ośrodkami zagranicznymi studenci mają realne możliwości wyjazdu na studia zagraniczne w ramach programu Erasmus. Studia te stanowią niepowtarzalną okazję do poznania kultury i języka. Dają również możliwość zawarcia kontaktów, które mogą być wykorzystane po studiach w ramach praktyk Erasmusa. Szczególną popularnością cieszą się wyjazdy do Hiszpanii i Niemiec. Nasi studenci studiują też we Francji, Finlandii i Grecji.

Instytut Filozofii położony jest w centrum Łodzi bardzo blisko osiedla studenckiego, Biblioteki oraz kompleksu obiektów sportowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego parku. Na studentów czekają pracownia informatyczna oraz wyposażona we wszystkie niezbędne materiały biblioteka. Pasjonaci mogą działać w kole naukowym, brać udział w warsztatach i sesjach naukowych.

 

Pracownicy

Wiedza daje pokorę wielkiemu,
dziwi przeciętnego, nadyma małego

           Lew Tołstoj

PTF o filozofii