Mind and Body. Aspects of Medieval Natural Philosophy. Łódź 13-14.06.2019
Mind and Body. Aspects of Medieval Natural Philosophy. Łódź 13-14.06.2019
Organizatorzy: prof. nadzw. dr hab. Marek Gensler, dr hab. Monika Michałowska (UMed.Ł), dr Monika Mansfeld, dr Krzysztof Kędziora
Badania nad historią nauki stanowią ważną część refleksji nad dziejami naszej cywilizacji. Specjalne miejsce zajmuje w nich historia nauki średniowiecznej, nie tylko z uwagi na jej znaczenie w przekazaniu naukowych osiągnięć starożytności, ale także z uwagi na własne ciekawe i inspirujące pomysły i osiągnięcia. Szczególnie widoczne jest to w niektórych obszarach refleksji, takich jak problem relacji ciało – umysł, gdzie wkład myślicieli późnego średniowiecza jest szczególnie zauważalny. Począwszy od ukazania się łacińskiego tłumaczenia traktatów psychologiczno-fizjologicznych Arystotelesa składających się na tzw. Parva naturalia (XIII w.) średniowieczni filozofowie zafascynowani nowymi perspektywami poznawczymi otwieranymi przez te dzieła zaangażowali się w różne próby zintegrowania tej wiedzy z dotychczasowymi poglądami antropologicznymi i poszerzenia obszaru badań, łącząc w swoich pracach filozoficzną tradycję z własnymi obserwacjami i wnioskami dotyczącymi problemów podnoszonych przez Arystotelesa.
Głównym celem konferencji jest umożliwienie jej uczestnikom podzielenie się doświadczeniami dotyczącymi badań nad późnośredniowiecznymi tekstami dotyczącymi pogranicza psychologii i fizjologii i rezultatami tych badań w nadziei, że przyczyni się to do lepszego zrozumienia roli jaką analizowane problemy i dzieła je poruszające miały w rozwoju myśli tego okresu oraz, co więcej, do podniesienia świadomości znaczenia jakie średniowieczne koncepcje relacji pomiędzy ciałem, duszą i umysłem miały dla refleksji naukowej na te tematy w późniejszych okresach historycznych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie konferencji.